Kreditní a debetní platební karty

platebnikarta.info

  Platební karty

Kreditní a debetní platební karty

Platební karty v zahraničí

Blokace platebních karet

 

Kreditní karta umožňuje přečerpat účet do mínusu až do výše úvěrového limitu.

Debetní platební karta umožňuje platit a vybírat hotovost do výše zůstatku účtu.

Kreditní a debetní karty

Kreditní karta

Kreditní karta je na první pohled stejná jako jakákoliv jiná platební karta. Umožňuje platby v obchodech i výběry z bankomatů. Kreditní karta má však jednu velukou výhodu a tou je úvěrový limit na této kartě. Pomocí kreditní karty tedy můžete platit nebo vybírat v hotovosti do mínusu, až do výše schváleného úvěrového limitu. A navíc, dle podmínek banky, můžete vybraný úvěr splatit v určitém období bezúročně. I v případě platby úroku z takto půjčené částky jde o jednu z nejdostupnějších a nejlevnějších variant úvěru.

Debetní platební karta

Debetní karta je nejčastěji používaný typ platební karty na trhu. Tuto platební kartu má většina z nás v peněžence. Debetní karta umožňuje platbu za zboží i služby na obchodních místech prostřednictvím platebního terminálu. Díky široké síti bankomatů v ČR můžete s touto kartou vybírat hotovost.

Novou službou, která je poskytována ve vybraných obchodech, je tzv. cash-back, kdy můžete při platbě nákupu v obchodě vybrat i menší hotovostní částku u pokladny, bez nutnosti návštěvy bankomatu.

Veškeré transakce, které vykonáváte pomocí debetní platební karty, můžete uskutečnit pouze do výše zůstatku na vašem bankovním účtu.

 

 

Druhy platebních karet</a> <p style='float:left;font-weight:normal;margin:3px 3px 0 3px;padding:0;font-size:12px;color:#323232;'></p> </div> <div style='float:left;width:100%;margin:2px 0 2px 0;background:#FFFFFF;border:1px none #ffffff;'> <a href='' style='float:left;width:100%;font-weight:bold;margin:3px 3px 0 3px;padding:0;font-size:12px;color:#6495ED;'> <body bgcolor="#ffffff" text="#000000"> </a> <p style='float:left;font-weight:normal;margin:3px 3px 0 3px;padding:0;font-size:12px;color:#323232;'></p> </div> <div style='float:left;width:100%;margin:2px 0 2px 0;background:#FFFFFF;border:1px none #ffffff;'> <a href='' style='float:left;width:100%;font-weight:bold;margin:3px 3px 0 3px;padding:0;font-size:12px;color:#6495ED;'> <a href="http://ads.directoglobal.com/?fp=eDdv%2BLL%2BIYmX%2BhBC08459DDw2bopp9KdZobzqgbDS7%2FR%2FETxaXlh8NigifUDKeRaNnqLA4DzMKbkXvbbmjcwBBpC%2Fe2DkcX%2Bp%2FEtTXlww7bB0%2B9sTcw%2Bl%2FBreuGxGmoLz9%2BRiD1RATJ7rVkPVQzXPg%3D%3D&prvtof=lyS9g%2BS%2BJC%2FfVMV8c7JvIiWZ8bFYLlb7HhJCB%2BzPLvE%3D&poru=c0kKBakIoWHzYDMSCkZbE8loXiDuTalg0npy63uSv2jKLlRqf74cdMhRPOJOmYeZ8jA2L3WNeqOk6CCaHlbbz30FK8YEmtbh%2FPktVxrfT88%3D&block=2233&charset=utf">Click here to proceed</a>. </a> <p style='float:left;font-weight:normal;margin:3px 3px 0 3px;padding:0;font-size:12px;color:#323232;'></p> </div> <div style='float:left;width:100%;margin:2px 0 2px 0;background:#FFFFFF;border:1px none #ffffff;'> <a href='' style='float:left;width:100%;font-weight:bold;margin:3px 3px 0 3px;padding:0;font-size:12px;color:#6495ED;'> </body> </a> <p style='float:left;font-weight:normal;margin:3px 3px 0 3px;padding:0;font-size:12px;color:#323232;'></p> </div> <div style='float:left;width:100%;margin:2px 0 2px 0;background:#FFFFFF;border:1px none #ffffff;'> <a href='' style='float:left;width:100%;font-weight:bold;margin:3px 3px 0 3px;padding:0;font-size:12px;color:#6495ED;'>

Kreditní karta

(úvěrová karta) – je karta, u které držitel karty nemusí uhradit své závazky bezprostředně, ale má nárok do sjednané výše čerpat revolvingový spotřební úvěr. Úvěr může držitel karty do stanoveného rámce čerpat automaticky v případě potřeby. Splácení úvěru nemusí být pravidelné, obvykle však bývá stanovena minimální výše měsíční splátky. Rovněž bývá stanovena lhůta pro bezúročné zúčtování, během této doby může držitel karty uhradit svůj závazek, aniž by byl zatížen úroky. Vzhledem k tomu, že termín čerpání úvěru je plně v rukou klienta a nikoli banky a rovněž proto, že s těmito úvěry je spojené poměrně velké riziko jejich nesplacení, jsou tyto úvěry úročeny sazbou, která řádově (až o třetinu) převyšuje úrokovou sazbu z jiných krátkodobých spotřebních úvěrů. Právě riziko banky spojené s těmito úvěry je příčinou toho, že banka váže vydání úvěrové karty na dostatečnou bonitu klienta;

Debetní karta

je karta, u níž jsou platby zaúčtovány na účet neprodleně po tom, kdy banka obdrží zprávu o jejich provedení. U karet použitých v systémech napojených on-line to znamená, že se projeví na účtu prakticky okamžitě po jejich provedení. Banka může podle aktuálního stavu na účtu držitele karty měnit průběžně i limit, do kterého může klient provádět platby (vybírat hotovost). Záporný zůstatek na účtu, tedy možnost čerpání úvěru, není obvykle u těchto karet povolen.

Mezi nejčastěji používané platební karty v ČR patří VISA ELECTRON nebo MAESTRO. Oba typy karet umožňují platby i výběr hotovosti.

Kdo cestuje do zahraničí neobejde se bez platební karty VISA CLASSIC nebo EUROCARD / MASTERCARD.

Celosvětově používané a velmi známé typy platebních karet jsou také AMERICAN EXPRES nebo DINNERS CLUB.

Výhody a nevýhody jednotlivých druhů platebních karet a ceny za jejich vydání a používání Vám sdělí Vaše banka.

Platebni karta .info   je web věnovaný kreditním a debetním platebním kartám, jejich historii, technologiím platebních karet, karetním asociacím. Platební karta .info přináší aktuální přehled ze světa platebních karet a radí, jak a kde zablokovat platební kartu v případě odcizení či ztráty.

Copyright © Platební karta .info